Vyhľadať
Close this search box.

Slovenská značka dizajnérskeho oblečenia WTF?!

Značka WTF?! vyrába s láskou už od roku 2011 slovenské udržateľné modely plné farieb, štýlu a sexepílu. Na začiatku bola značka jediná svojho druhu na Slovensku a udáva trendy dodnes. Názov a logo symbolizuje doslova životný štýl, ktorý je spojený so zakladateľmi Milan Švingál a Klemetína Tomrecaj. Ako povedal kreatívny dizajnér Milan: „Na každé prasiatko sa varí voda. A moji zákazníci sú moja voda. Každý si nájde to, čo mu je jeho srdcu blízke. Zároveň vedia, čo môžu odo mňa očakávať a nič sterilné to nebude!“

Už viac ako 10 rokov sme súčasťou slovenskej módy

Zakladateľ a dizajnér značky WTF?! Milan Švingál ti porozpráva príbeh značky…

2021
Ako darček pri oslave 10. výročia značky, sme vytvorili unikátnu autorskú potlač obsahujúcu charakteristické znaky značky ? a ! Potlač sme použili pri tvorbe celej výročnej kolekcie. Kde sme využívali materiály ako bavlna, hodváb a zamat.
2020
Moja tepláková láska je nákazlivá a ak sa k vám nedostala v predošlých rokoch značky WTF?! v roku 2020 už určite. 2020 bol aký bol a domáci outfit sa stal našim každodenným. Ako som hovoril hneď v úvode, aj keď ideš vyniesť smeti, môžeš byť sexy kočička a kocúrik. A to bol aj vždy jeden z mojich cieľov, aby ste sa vo veciach WTF?! cítili, pohodlne, sexy a sebavedomo. Okrem personalizovaných teplákových súprav, sme tento rok ušili aj pracovné uniformy pre moju obľúbenú kliniku IEM spa a uviedli dva limitované dropy WTF?!. Žiaľ aj my sme museli zrušiť objednávky na spoločenské a svadobné šaty, no nemôžeme sa stažovať, lebo vďaka vám sme prekonali aj rok s koronou.
2019
Roku 2019 dominovala moja milovaná teplákovina. Najmä teplákové trhané a fŕkané šaty s rôznymi aplikáciami a doplnkami. Každému sme vedeli prispôsobiť šaty presne podľa jeho snov. A viete, čo je na tých šatách najlepšie? Že sú mega pohodlné. Spolupracovali sme aj na projekte Jami. Jami som navrhoval spolu s Jasmínou Alagič Vrbovskou pre tehotné mamičky, lebo sama čakala bábo. Pripravili sme kombinovanú prehliadku Jami x WTF?! a predstavili sme vám tak kolekciu We are WTF?!. Nešlo však už o kolekciu, na ktorú sme zvyknutí z fashion weekov jar/leto a jeseň/zima, ale skôr o udržateľné kúsky, ktoré sú IN počas celého roka a aj života, lebo sú vyrobené s láskou pre vás.
2018
Aj v rozprávkach prídu nečakané udalosti, ktoré hrdinom ukážu, ktorou cestou sa vydať. Naše cesty s Klementínou sa rozdelili a každý sme sa vybrali nájsť svoj happy end. Sme radi, že značka WTF?! vo svojom unikátnom príbehu pokračuje, aj keď už len v mojich rukách. A teda ešte v rukách mojich šikovných krajčírok. Tepláky sa dostávali pomaly do šatníka na bežný deň a vy ste teplákové šaty a súpravy kombinovali ako úplné bohyne.
2017
V Bratislave sme opäť otvorili kamennú predajňu tentokrát v nákupnom centre Bory mall. Bolo skvelé byť s vami opäť v dennodennom kontakte, pretože skoro vždy bol v obchode niekto z nás. Vy ste si okrem kúskov, ktoré boli dostupné v obchode mohli objednať modely aj na mieru. Ako vždy! Nám sa však obchod veľmi neosvedčil, lebo sme sa museli venovať viac administratíve ako tvorbe modelov. No a to by bola škoda nevymýšlať nové a krásne veci na úkor obchodu. Veď k nám do ateliéru sú dvere vždy otvorené.
2016
Spoluprácu s Miss Slovensko sme udržiavali aj v roku 2016. Finalistky roku 2016 nám predviedli krásnu kolekciu na Bratislavských módnych dňoch aj na svojom finálovom večeri, kde sme prvý krát priniesli na mólo aj facetime s Klem, ktorá cestovala ešte viac. Prehliadku nám zakončila Celeste Buckingham, ktorej sme v tom roku pripravili aj pár koncertných outfitov.
2015
Kto povedal, že princezny musia byť len nudné, vyšperkované krásavice? My sme vytvorili 12 modelov na finálový večer Miss Slovensko 2015 v štýle punk. Vo finálovej 12-stke bolo aj naše mimino Barbora Bakošová, ktorá nakoniec skončila ako 1. vicemiss. Inšpirovali sme sa tými najznámejšími princeznami, no pridali sme im trochu WTF?! štýlu. Na finálový večer som mal okrem prekliato obtiahnutých čiernych legín, v ktorých bolo vidieť úplne ale, že úplne všetko, aj tričko z indickej limitovanej edície. Klementína začala veľa cestovať a prinášala napríklad aj inšpirácie z Ázie.
2014
V roku 2014 sme vytvorili kolekciu Kasíno. Názov vznikol podľa grafiky inšpirovanej životom v Las Vegas. Jemne sme upravili aj podobu loga. Stále sme však v kolekcii zachovali tyl, neón, korzety a sexy siluety. Tvárou kampane bola Dominika Cibulková s manželom Michalom Navarom fotená Tomášom Thurzom. Do WTF?! rodiny nám pribudli napríklad Rytmus, Dominika Mirgová, Kali, Dominika Ducová a samozrejme vy, tí najdôležitejší, čiže naši spokojní zákazníci a zákazníčky, lebo bez vás by sme sa neposúvali.Okúsili sme aj fast fashion v Indii, ktorá nebola vôbec fast fashion, kedže sme podporovali miestnych súkromných krajčírov a urobili sme indickú limitku. Svet je malý a v Mumbai sme sa stretli s Barborou Bakošovou, ktorá tam bola ako modelka a tak sme na nej limitovanú kolekciu rovno nafotili.
2013
Práve rok, s pre niekoho nešťastnou 13-tkou, bol pre nás prelomový. Podarilo sa nám obliekať a vytvoriť až dve kolekcie do súťaží miss. Pre Miss Slovensko 2013, kedy sa stala víťazkou Karolína Chomisteková a pre Miss Aquacity Poprad. Zrazu sa roztrhlo vrece so slovenskými crazy značkami, lebo sme ukázali ľuďom, že aj nevyštudovaný človek sa môže stať návrhárom a ísť si za svojim snom, ak má odvahu. A samozrejme aj trochu vkusu (alebo nevkusu). Množstvo ľudí sa nás snažilo skopírovať a stále nájdete spojitosti napríklad s najúspešnejším merchom na Slovensku či výrazné tylové modely. To nám však dodávalo ešte viac motivácie a zároveň aj zdravé sebavedomie. Obliekali sme známe tváre ako Adela Vinczeová, Soňa Skoncová, Maja Zelinová, Erika Judínyová, Twiins, Ladylicious, Rakby, Michal Sabo, Dominika Cibulková, Vladko Weiss a veľa iných! Všetkým sme dodnes veľmi vďační, že sa nebáli byť odvážni a podporiť bláznivú slovenskú značku WTF?!.
2012
Prvé veci si našli svojich majteľov už na Vianoce 2011. Mesiac po tom, čo sme začali vôbec vyrábať veci prišla ponuka obliecť Majka Spirita do videoklipu k piesni Sexy a následne na ocenenie Slávik roka. Zadanie bolo: „šialený smoking“. Ponuku som prijal, že nie je problém, bude nám cťou. Prvá reakcia po zložení telefónu bola WTF?! Musel som sa pozrieť na Google ako smoking vyzerá a nájsť akúkoľvek krajčírku v Bratislave, ktorá vie smoking ušiť. Ale odvážnym patrí svet a výzvy treba príjmať a, že ženy treba ľúbiť, sme vedeli ešte skôr ako o tom Majk rapoval.V tomto roku sa nám podarilo otvoriť aj svoju prvú kamennú predajňu na Panskej ulici v centre Bratislavy. Otvorenie sprevádzala šialená „otváračka“, o ktorej sa v módnych kruhoch ešte dlho hovorilo. Veď s WTF?! to naozaj nemohla byť nuda. Naše zákazníčky sme obliekali do tylových žiarivých sukní, ktoré každému robili dlhé nohy a úzky pás. Modely boli univerzálne hypersexy. Vytvorili sme aj prvú kolekciu s názvom WTF?!, ktorej tvárou bola Jana Mutňanská.
2011
Popri štúdiu marketingu na vysokej škole som začal líčiť. Bratislava je malé aj keď hlavné mesto a preto som sa pomerne rýchlo spoznal so známymi tvárami. Práve make-up, ktorému sa venujem dodnes, mi otvoril dvere do slovenského módneho sveta. Ľudia sa začali pýtať na to odkiaľ mám oblečenie, ktoré som nosil. Ja som si upravoval obyčajné veci, na neobyčajné. A to ich podľa mňa zaujalo. Ku koncu roka som si povedal spolu s Klemetínou Tomrecaj či nevyskúšame vytvoriť vlastnú značku. Nemali sme plány, brali sme to skôr ako privyrobenie si popri vysokej škole. Robili sme to, čo sa nám páči, čo nás baví, aj keď nemáme vyštudovanú módu. Veci sme šili doslova doma na kolene. Ťažšie strihy nám pomáhala šiť švagriná na jej šijacom stroji. Prvé modely boli mikiny, tylové sukne a korzety. Tyl sa nám páčil pretože bol krikľavý a teda viditeľný. Korzet som robil tak, že som si položil na zem rifle a vystrihol som z nich kúsky, ktoré sa mi páčili a vyskladal som z nich tvar korzetu. Vrecká boli prsia a zapínanie bolo medzi prsiami. Krajčírky to nenávideli šiť lebo to nemalo ani hlavu ani pätu. Nakoniec sme sa pomaly zlepšovali a krajčírky sa naučili dodržať nie úplne dokonalý rukopis. To bola prvá kombinácia luxusnej „smetiakovej“ módy. Smetiakovú cháp skôr v zmysle, že aj keď ideš vyniesť smeti môžeš byť sexy kočička.
Previous slide
Next slide

Ako vznikol názov značky WTF?!

Na eventoch, ulici alebo aj len v obchode som sa stretával s reakciou na moju osobu a aj štýl obliekania Čo ti j***?!. Na Slovensku sa vtedy ešte veľmi nepoužívalo WTF!?, ale práve rezko slovenské Čo ti j***?! a to nie je úplne použiteľný názov pre značku. Nebral som to ako urážku skôr ako kompliment, pretože som sa odlišoval od ostatných. Práve odlišnosť, vlastný štýl a odvaha, presne vystihuje značku WTF?!. Tak vznikol názov, ktorý používam dodnes a stále je to aj náš životný štýl.

Vitaj u nás v ateliéri

Náš ateliér sa od bytu, kde sme bývali, dielne krajčírok a podobne už pár krát presunul. Na začiatku sme si nedovolili nazývať naše dielne ateliérom. Dnes po viac ako 10 rokoch existencie značky máme náš útulný ateliér v Bratislave. V ktorom vládne príjemná a samozrejme veselá atmosféra. Stretávame sa v ňom s našimi priateľmi, zákazníkmi, fotografmi a módnymi redaktorkami. Vytvárame si kreatívne prostredie, aby sme mohli stále vytvárať dizajnérske modely, ktoré sú sexy, plné života a zážitkov.